Kirli Havanın Beyne Zararı

Kirli Hava Beyin için Zararlı

60 yaş ve üzeri 900’den fazla kişinin üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda uzun süre hava kirliliğine maruz kalan insanlar da beyin yapısının zarar gördüğü ve bilişsel işlevlerinin de zayıfladığı tespit edildi.

Ayrıca araştırmacılar, hava kirliliğinden kaynaklanan hasarın, yaklaşık 1 yıl yaşlanma sonucunda beyinde oluşan zarara eşdeğer olduğunu da öne sürüyor.

In its quest for development, China is building highways -- and cars -- at an accelerating pace. There are 26 million cars on the road today, and that number is expected to double by 2010. By then, automobiles are expected to account for nearly two-thirds of China's air pollution. Some officials, though, are trying to hold the line on auto emissions. The country has recently introduced strict controls. And Beijing has equipped more than 2,500 buses with engines powered by natural gas, at a total cost of $26 million.

Nasıl Bir Yol İzlendi

Boston’da yapılan araştırmada, araştırmacılar 900’den fazla insanın ana yollardan ne kadar uzakta yaşadığını tespit etti. Ardından manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yoluyla beyin taramaları yapıldı. Taramalarda ortaya çıkan bilgiler, uydulardan elde edilen hava kirliliği verileriyle karşılaştırıldı.

Bize destek olmak isterseniz sayfamızdaki reklamlara tıklayabilirsiniz. Teşekkür ederiz…

Hava kirliliğine neden olan parçacıklar elektrik santralleri, fabrikalar ve otomobiller gibi çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Özellikle hava kirliliği, otomobillerin çok olduğu büyükşehirlerde daha büyük önem taşıyor.

kirli-hava-beyne-zarar

Hava kirliliğinin beyne ne şekilde zarar verdiği konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte uzmanlar parçacıkların akciğerlerimizde yangıya neden olabileceğini, oluşan yangının daha sonra akciğerlerden beynimize yayılabileceğini tahmin ediyor.

⇒ Bilim ve Teknik

Yorumlar

yorumlar

Admin

Admin

Anatomi, Tıp terimleri ve sözcük anlamları için Türkiye'nin İlk Çevrimiçi Anatomi Sözlüğü Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir