İç Salgı Bezlerinden Salgılanan Hormonlar

İç Salgı Bezlerinden Salgılanan Hormonlar

Vücudumuzda iç salgı bezlerinden salgılanan hormanlar;

Hipofiz

Beyin ve endokrin sistem arasında bağlantıyı sağlayan hipotalamusun (ön beyin bölgesi) altında bir çıkıntı şeklinde uzanır. Büyümeyi kontrol eden, cinsiyet bezlerinin çalışmasını düzenleyen, vücuttaki insülin oranını sabit tutan böbrek üstü bezlerin salgılarını ayarlayan kontrol merkezidir.

Ön hipofizden tiroidi uyarıcı hormon(TSH), büyüme hormonu(GH), böbreküstü kabuk kısmını uyarıcı hormon(ACTH), prolaktin ve lüteinizan hormon(LH)salgılanır.

hipofiz

Epifiz Bezi

Beyinde yer alan mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Biyolojik saati düzenler ve ışığa duyarlı  melatonini salgılar. Biyolojik saat, insan vücudundaki metabolik işlemleri, örneğin hormonların salgılanma zamanlarını düzenler.

Bize destek olmak isterseniz sayfamızdaki reklamlara tıklayabilirsiniz. Teşekkür ederiz…

epifiz-bezi

Tiroit Bezi

Metabolizmamızı dengede tutar. Tiroksin(T4) denilen tiroit hormonu salgılanır. Bu hormon gerektiğinde vücutta aktif etkili hormon olan T3’e dönüşür. Ayrıca kandaki kalsiyumun seviyesini düzenlemede gerekli olan kalsitonin hormonu da salgılanır.

tiroid-bezi

Timüs Bezi

Tiroit bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde bulunur. Doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra lenfositleri (T hücreleri) üreterek vücudu enfeksiyonlardan korur.

timüs-bezi

Paratiroit Bezi

Vücutta kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde rol alan parathormonu (PTH) salgılar. Kan kalsiyum düzeyinin yükselmesine ve kan fosfor düzeyinin düşmesine neden olur.

paratiroid

Pankreas Bezi

Şeker dengemizi sağlar. İnsülin (kan şekerini düşürücü) ve glukagon (kan şekerini yükseltici) hormonlarını salgılar.

pankreas

Böbreküstü Bezi

Vücudun su, kortizon dengesini sağlar. Bazı cinsiyet hormonlarını salgılar. Kabuk(korteks)kısmından aldosteron,kortizol ve bazı steroit yapıdaki  hormonlar; iç (medulla) kısmından da adrenalin, noradrenalin salgılanır.

böreküstü

Erbezleri

Testosteron salgılar (erkeklik hormonu).

Yumurtalıklar

Östrojen ve progesteron hormonlarını salgılar.

⇒ Bilim ve Teknik

Yorumlar

yorumlar

Admin

Admin

Anatomi, Tıp terimleri ve sözcük anlamları için Türkiye'nin İlk Çevrimiçi Anatomi Sözlüğü Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir