Türkiye’de İlk Transgenik Kuzu: Çimen

Türkiye’de İlk Transgenik Kuzu: Çimen

Türkiye’nin ilk transgenik kuzusu, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde 2 yıl önce bu zamanlarda üretildiğini biliyor muydunuz? Bu çalışmalar ile transgenik hayvanlardan elde edilen ve ithal olarak ülkemize gelen değerli ilaçların üretimini ülkemizde de yapma imkanı bulacağız.

trangenik-kuzu

Ne İşe Yarıyor?

Hayvanlardaki gen temelli çalışmalar birçok hastalığın sebebinin ve tedavi yönlerinin araştırılmasında, aşı, ilaç, tan yöntemlerinin geliştirilmesinde ve endüstriye yönelik ürünlerin üretilmesinde çok önemli olanaklar sağlıyor.

Günümüzde pek çok uygulama alanı bulunan transgenik teknoloji, ilk olarak 1973’te bir bakteride uygulanmış ve sonraki yıllarda memeli hayvanlarda da denenmeye başlanmış. Özellikle diyabet, kanser, Alzheimer gibi çok sayıda hastalığın oluşma nedenleri ve tedavileri konusunda transgenik çalışmalar bizlere hayati bilgiler verebiliyor.

Transgenik çalışmaların önemli bir diğer kullanım alanı ise sentetik olarak üretilmeyen biyofarmasötiklerin, yani ilaç veya ilaç benzeri maddelerin transgenik canlılar aracılığıyla üretilebilir olması. Biyolojik ilaç fabrikalarının oluşturulmasının yolunu açacak bu çalışmalar ile hayvan sütü gibi kolay elde edilebilen hayvansal ürünlerden değerli ilaçlar ve ilaç benzeri maddelerin üretimi mümkün olacak. Avrupa İlaç Dairesi, 2006 yılında transgenik keçilerin, 2009 yılında ise transgenik tavşanların sütünden elde edilen ilaçların insanlar tarafından kullanılmasına onay verdi. Ülkemize bu tür ilaçlar ithal olarak geliyor ve sağlık harcamalarında ciddi maliyet artışlarına neden oluyor.

gen-degisimi

İlk Klon Canlılar

Ülkemizde ilk klon canlılar olan Oyalı ve Zarife’den sonra ilk transgenik tavşanların üretildiği İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi bir ilke daha imza atarak ülkemizin ilk transgenik kuzusunu üretti.

Transgenik kuzunun özellikle tırnakları ve ağzı, floresan ışık altında yeşil görünüyor. Özel bir belirteç gen, intrasitoplazmik gen enjeksiyonu yöntemiyle koyun embriyolarına transfer edilmiş. Bu gen transgenik kuzunun genomuna yerleşerek mukozalarda yeşil parlamaya yol açan bir proteinin üretimine neden oluyor.

Yorumlar

yorumlar

Admin

Admin

Anatomi, Tıp terimleri ve sözcük anlamları için Türkiye'nin İlk Çevrimiçi Anatomi Sözlüğü Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir